„Miłość leczy.
Dom chroni.
Rodzina wychowuje.”

Rodzaje rodzin zastępczych

Spokrewnione

To najbliższa rodzina dziecka – np. dziadkowie, rodzeństwo pełnoletnie. Przyjmują dziecko, gdy rodzice biologiczni nie mogą się nim opiekować.

Niezawodowe

To zazwyczaj osoby niespokrewnione z dzieckiem, które przeszły szkolenie i zostały zakwalifikowane do pełnienia funkcji opiekunów. Pełnią opiekę z potrzeby serca – najczęściej mają inne źródło utrzymania. RZN to również dalsza rodzina dziecka, wujkowie, ciotki.

Zawodowe

To osoby, które zawodowo zajmują się opieką nad dziećmi. Otrzymują wynagrodzenie, mogą przyjąć więcej niż jedno dziecko, a często specjalizują się w opiece nad dziećmi z trudnościami. Wśród rodzin zastępczych zawodowych wyróżnia się dwa ich rodzaje: pogotowie rodzinne oraz rodziny zastępcze zawodowe specjalistyczne. 

Pogotowie rodzinne, które zapewnia natychmiastową opiekę dzieciom w sytuacjach kryzysowych, jest to specjalna forma opieki na krótki czas – dla dzieci, które nagle muszą opuścić dom rodzinny (np. z powodu interwencji policji lub sądu). Pogotowie działa do czasu podjęcia dalszych decyzji.

Rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna sprawuje opiekę nad dziećmi wymagającymi szczególnego wsparcia. 

Rodzinny dom dziecka

To forma pieczy rodzinnej, w której opiekunowie wychowują maksymalnie 8 dzieci, tworząc dla nich wspólne domowe środowisko.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku

Kontakt

Pn: 7:30 -15:00
Śr : 7:30 -15:00
Cz : 7:30 -17:00
Pt : 7:30 -14:00
(58) 673 41 93 wew. 21
sekretariat@pcprpuck.pl

Adres

ul. Kolejowa 7c, 84-100 Puck